Broušené sklo

V Čechách se sklářství začalo rozmáhat již ve 13. století. První hutě vznikly v dubových lesích (převážně na Šumavě, v severních Čechách a na Českomoravské vrchovině) v blízkosti potoků a křemenných žil. Největší rozmach českého skla přišel v období baroka, kdy vzniklo čiré sklo s ozdobným dekorem, který byl původně odvozen od broušení drahokamů. Rytí a broušení se postupně dostalo do popředí a napomohlo vzniku pojmu český křišťál. Křišťál byl nejčastěji zdoben portréty, loveckými výjevy či ornamenty. 

Český křišťál byla původně speciální sloučenina s vysokým obsahem olova (přibližně 24 %). Díky příměsi olova získávala svůj charakteristicky vysoký lesk. V současné době se od olovnatého skla upouští, jelikož jeho výroba je velmi neekologická. Čeští skláři vyvinuli křišťálovou surovinu crystalin, která se svými vlastnostmi (především leskem) vyrovná olovnatému sklu a přitom není tak křehká. Dokonce se objevují názory, že je zdravější používat bezolovnaté sklo, protože olovo se může z křišťálu v minimálním množství uvolňovat.

Skleněné předměty se vyrábějí buď foukáním, nebo lisováním. Přičemž křišťálové sklo se téměř výhradně fouká, například u sklenic je díky tomu dosaženo jejich tenčích stěn. Většina produktů se dnes již fouká strojově (jde především o skleničky), větší produkty jsou ale stále foukány ručně.

Značka Bohemia Crystal původně vznikla jako značka křišťálu, který se vyráběl v českých sklárnách. Mezi ty největší a nejznámější patří sklárny v Novém Boru, Světlé nad Sázavou a Poděbradech, které byly do roku 2008 součástí sklářského uskupení zastřešeného podnikem BOHEMIA CRYSTALEX TRADIN. V roce 2009 došlo k rozdělení této firmy na tři společnosti - Crystalex CZ, s.r.o., CRYSTALITE BOHEMIA s.r.o. a Crystal Bohemia, a.s.

Broušení křišťálu je jemná řemeslná práce vyžadující přesnost a mnohaleté zkušenosti. Do hotových výrobků jsou jemným broušením vytvářeny různé motivy a vzory. Záleží na přání zákazníka a také na fantazii brusiče, jakou dekoraci zvolí. Na našem e-shopu rozlišujeme dva druhy brusů:

- Moderní lehké brusy, u kterých je dekor umístěn jen na části volné plochy skla.

- Tradiční bohaté brusy, které jsou většinou umístěny po celé volné ploše skla.

 

M118_1S416_1