České sklo

Historie českého křišťálového skla

V Čechách se sklářství začalo rozmáhat již ve 13. století. První hutě vznikly v dubových lesích (převážně na Šumavě, v severních Čechách a na Českomoravské vrchovině) v blízkosti potoků a křemenných žil. Největší rozmach českého skla přišel v období baroka, kdy vzniklo čiré sklo s ozdobným dekorem, který byl původně odvozen od broušení drahokamů. Rytí a broušení se postupně dostalo do popředí a napomohlo vzniku pojmu český křišťál. Křišťál byl nejčastěji zdoben portréty, loveckými výjevy či ornamenty. 

Výroba skla

Český křišťál byla původně speciální sloučenina s vysokým obsahem olova (přibližně 24 %). Díky příměsi olova získávala svůj charakteristicky vysoký lesk. V současné době se od olovnatého skla upouští, jelikož jeho výroba je velmi neekologická. Čeští skláři vyvinuli křišťálovou surovinu crystalin, která se svými vlastnostmi (především leskem) vyrovná olovnatému sklu a přitom není tak křehká. Dokonce se objevují názory, že je zdravější používat bezolovnaté sklo, protože olovo se může z křišťálu v minimálním množství uvolňovat.

Skleněné předměty se vyrábějí buď foukáním, nebo lisováním. Přičemž křišťálové sklo se téměř výhradně fouká, například u sklenic je díky tomu dosaženo jejich tenčích stěn. Většina produktů se dnes již fouká strojově (jde především o skleničky), větší produkty jsou ale stále foukány ručně.

Více informací o sklárnách, od kterých odebíráme český křišťál, naleznete na stránce Bohemia Crystal.

Ruční broušení

Broušení křišťálu je jemná řemeslná práce vyžadující přesnost a mnohaleté zkušenosti. Do hotových výrobků jsou jemným broušením vytvářeny různé motivy a vzory. Záleží na přání zákazníka a také na fantazii brusiče, jakou dekoraci zvolí. Na našem e-shopu rozlišujeme dva druhy brusů:

- Moderní lehké brusy, u kterých je dekor umístěn jen na části volné plochy skla.

- Tradiční bohaté brusy, které jsou většinou umístěny po celé volné ploše skla.

 

M118_1S416_1

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Informace o zpracovávaní osobních údajů naleznete na stránce Podmínky ochrany osobních údajů.